yildirim-petshop-banner

Halkların Kardeşliği,Yurttaşların Birliğini Sağlayan Yerel Yönetim Anlayışı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Arsuz’da ‘Halkçı Belediyecilik’ paneli düzenledi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Arsuz’da düzenlenen “Halkçı Belediyecilik” panelinde konuştu.
Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Arsuz’da “Halkçı Belediyecilik” paneli düzenledi. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele TİP Genel Başkanı Erkan Baş, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşmacı olarak katıldı.
Gürkan: Halkların Kardeşliği, Yurttaşların Birliğini Sağlayan Bir Yerel Yönetim Anlayışı

Tek adam, tek parti yönetiminin otoriterliğini en gerici siyasi güçlerle ittifak yaparak sürdürdüğünü dile getiren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “İktidarın bu yönelimi karşısında biz de halk egemenliğini, gerçek bir demokrasiyi takip etmek istiyoruz ve bunu tartışmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken hangi güçleri birleştireceğiz? Millet İttifakı’nı bizim mahalleden çok saymıyoruz ama CHP’nin bir yanıyla içerdiği o sosyal demokrat kesimleri de saydığımızda oralarda iktidarın Millet İttifakı’nı dağıttığını görüyoruz. Yine Emek ve Özgürlük İttifakı resmen dağılmış durumda değil. Ama bizim de bu dönemde açmazlarımız var, yetersizliklerimiz var. Dolayısıyla bunu hızla gidermemiz gerekiyor” dedi. Bu sürecin ihtiyaçlarına cevap verecek ittifak ya da birleşik gücün, emek ve özgürlük ittifakının birleşimiyle sınırlı olmadığını dile getiren Gürkan, “Emek için, halk için bir belediyecilik anlayışında birleşebileceğimiz bütün güçleri; emek, meslek örgütü, demokratik inisiyatifler, bağımsız inisiyatifler ve yerel inisiyatifler… Bütün bunları birleştirebileceğimiz bir güçle hareket ederek başarabiliriz” diye konuştu.
Merkezi yönetimle yerel yönetimler arasındaki ilişkinin demokratik olması gerektiğini dile getiren Gürkan, “Yani sonuçta İller Bankası’na bağlanan, kredilerle Dünya Bankası’na ve emperyalist tekellere bağlanan bir yerel yönetim ilişkisi değil, tam tersine kendi yerel kaynaklarını değerlendirme konusunda demokratik ama aynı zamanda ulusal kaynakları paylaşma ve ulusal kaynakların bir parçası olma konusunda da merkezileşmeyi sağladığımız bir demokratik merkeziyetçiliğe kafa yormamız gerekiyor. Kadınlar, engelliler, gençler, çocuklar için, onların iradesinin egemen olabileceği bir yerel yönetimler anlayışından bahsetmek gerekiyor” dedi.
Ülkedeki ulusal ve inançsal çeşitliliğin, göçle birlikte daha da arttığını dile getiren Gürkan, “Aslında halkların kardeşliğini, halkların dayanışmasını ve yurttaşların birliğini sağlayan bir yerel yönetim anlayışını bizim ortaya koymamız gerekiyor. Genel kaynakların sermaye ya da belediyelerin yandaş müteahhitleri için değerlendirildiği bir sistem değil, halkın ihtiyaçları ve o kentin yurttaşlarının ihtiyaçları için değerlendirildiği bir yerel yönetim üzerine hep birlikte konuşmamız gerekiyor” diye vurguladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Halkların Kardeşliği,Yurttaşların Birliğini Sağlayan Yerel Yönetim Anlayışı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Temmuz Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin